- Plain Bore Sprockets
- 200 Chain Size
- 35 Number of Teeth
- 29.2800" O.D.
- 27.890" Pitch Diameter
features
- Increased productivity
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
| No. of Strands Across | 1 |
| Width Across Teeth | 1.389 in |
| Sprocket Style | A |
| Material | Carbon Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Range | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 27.89 in |
| Outside Dia. | 29.28 in |
| No. of Teeth | 35 |
| Chain Pitch | 2.5 in |
| Hub Projection | 0 in |
| Chain No. | 200 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Tooth Width | 1.389 in |
| Length Through Bore | 1.389 in |
| Weight | 225.0 LB |
| EAN or UPC | 97039313041 |

