- Plain Bore Sprockets
- 200 Chain Size
- 40 Number of Teeth
- 33.2700" O.D.
- 31.865" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain No. | 200 |
| Sprocket Style | A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bore Range | 1.5 in |
| Chain Pitch | 2.5 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Outside Dia. | 33.27 in |
| Length Through Bore | 1.389 in |
| Hub Projection | 0 in |
| Width Across Teeth | 1.389 in |
| Tooth Width | 1.389 in |
| Pitch Diameter | 31.865 in |
| Material | Carbon Steel |
| Weight | 295.0 LB |
| EAN or UPC | 97039313058 |

