- Plain Bore Sprockets
- 200 Chain Size
- 24 Number of Teeth
- 20.4900" O.D.
- 19.152" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain Pitch | 2.5 in |
| Chain No. | 200 |
| Outside Dia. | 20.49 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Tooth Width | 1.389 in |
| Length Through Bore | 4 in |
| Width Across Teeth | 1.389 in |
| Pitch Diameter | 19.152 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Bore Range | 1.5 in |
| Material | Carbon Steel |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 8 1/2 in |
| Sprocket Style | B |
| Hub Projection | 2.611 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 152.0 LB |
| EAN or UPC | 97039318688 |

