US Tsubaki Inc.
2042A19
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2042 Chain - 1" Pitch
Item #105101931
- Double Pitch Sprocket
- C2042 Chain Size
- 19 Number Teeth
- 6.5900" Outside Diameter
- 6.076" Pitch Diameter
features
- Lower replacement costs
- Increased productivity
- Reduced downtime for maintenance
| Chain Pitch | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 6.59 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 19 |
| Bore Range | 0.625 in |
| Chain No. | C2042 |
| Sprocket Style | A |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Material | Carbon Steel |
| No. of Strands Across | 1 |
| Length Through Bore | 0.284 in |
| Pitch Diameter | 6.076 in |
| Weight | 2.0 LB |
| EAN or UPC | 97039346971 |
