US Tsubaki Inc.
2042A24
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2042 Chain - 1" Pitch
Item #105101581
- Double Pitch Sprocket
- C2042 Chain Size
- 24 Number Teeth
- 8.2000" Outside Diameter
- 7.661" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Pitch Diameter | 7.661 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bore Range | 0.75 in |
| Chain No. | C2042 |
| Length Through Bore | 0.284 in |
| Chain Pitch | 1 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Outside Dia. | 8.2 in |
| Sprocket Style | A |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 3.2 LB |
| EAN or UPC | 97039347022 |
