US Tsubaki Inc.
2042B11
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2042 Chain - 1" Pitch
Item #101629279
- Double Pitch Sprocket
- C2042 Chain Size
- 11 Number Teeth
- 4.0100" Outside Diameter
- 3.549" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Material | Carbon Steel |
| Pitch Diameter | 3.549 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 11 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Bore Range | 0.625 in |
| Hub Projection | 0.716 in |
| Sprocket Style | B |
| Chain Pitch | 1 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Chain No. | C2042 |
| Length Through Bore | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Outside Dia. | 4.01 in |
| Hub Dia. | 2 5/8 in |
| Weight | 1.68 LB |
| EAN or UPC | 97039346131 |
