US Tsubaki Inc.
2042B22
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2042 Chain - 1" Pitch
Item #105101936
- Double Pitch Sprocket
- C2042 Chain Size
- 22 Number Teeth
- 7.5600" Outside Diameter
- 7.027" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Pitch Diameter | 7.027 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Chain No. | C2042 |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Dia. | 7.56 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Hub Projection | 0.841 in |
| Chain Pitch | 1 in |
| Sprocket Style | B |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Weight | 5.18 LB |
| EAN or UPC | 97039346247 |
