US Tsubaki Inc.
2042B28
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2042 Chain - 1" Pitch
Item #105101515
- Double Pitch Sprocket
- C2042 Chain Size
- 28 Number Teeth
- 9.4800" Outside Diameter
- 8.931" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Teeth | 28 |
| Chain Pitch | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | C2042 |
| Bore Range | 0.75 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Pitch Diameter | 8.931 in |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| Hub Projection | 0.841 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Dia. | 9.48 in |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Weight | 6.78 LB |
| EAN or UPC | 97039346292 |
