US Tsubaki Inc.
2052A14
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2052 Chain - 1 1/4" Pitch
Item #105126336
- Double Pitch Sprocket
- C2052 Chain Size
- 14 Number Teeth
- 6.2300" Outside Diameter
- 5.617" Pitch Diameter
features
- Lower replacement costs
- Increased productivity
- Reduced downtime for maintenance
| Sprocket Style | A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Outside Dia. | 6.23 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Material | Carbon Steel |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Chain No. | C2052 |
| Length Through Bore | 0.343 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 5.617 in |
| Weight | 2.3 LB |
| EAN or UPC | 97039347091 |
