US Tsubaki Inc.
2052A22
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2052 Chain - 1 1/4" Pitch
Item #105105555
- Double Pitch Sprocket
- C2052 Chain Size
- 22 Number Teeth
- 9.4400" Outside Diameter
- 8.783" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Material | Carbon Steel |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Length Through Bore | 0.343 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Pitch Diameter | 8.783 in |
| Chain No. | C2052 |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 9.44 in |
| No. of Teeth | 22 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Sprocket Style | A |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 97039347176 |
