US Tsubaki Inc.
2052A28
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2052 Chain - 1 1/4" Pitch
Item #105101510
- Double Pitch Sprocket
- C2052 Chain Size
- 28 Number Teeth
- 11.8400" Outside Diameter
- 11.164" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Tooth Width | 0.343 in |
| Pitch Diameter | 11.164 in |
| Chain No. | C2052 |
| Outside Dia. | 11.84 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Sprocket Style | A |
| No. of Teeth | 28 |
| Bore Range | 1 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Length Through Bore | 0.343 in |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Weight | 8.7 LB |
| EAN or UPC | 97039347220 |
