US Tsubaki Inc.
2052B11
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2052 Chain - 1 1/4" Pitch
Item #105091048
- Double Pitch Sprocket
- C2052 Chain Size
- 11 Number Teeth
- 5.0100" Outside Diameter
- 4.437" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Tooth Width | 0.343 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 3 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 11 |
| Bore Range | 0.625 in |
| Material | Carbon Steel |
| Length Through Bore | 1 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Chain No. | C2052 |
| Outside Dia. | 5.01 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hub Projection | 0.657 in |
| Pitch Diameter | 4.437 in |
| Chain Pitch | 1.25 in |
| Sprocket Style | B |
| Weight | 2.54 LB |
| EAN or UPC | 97039346346 |
