US Tsubaki Inc.
2062A15
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #105101933
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 15 Number Teeth
- 7.9600" Outside Diameter
- 7.215" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Teeth | 15 |
| Pitch Diameter | 7.215 in |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Outside Dia. | 7.96 in |
| Length Through Bore | 0.459 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain No. | C2062 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Sprocket Style | A |
| Inch/Metric | Inch |
| Material | Carbon Steel |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Weight | 4.7 LB |
| EAN or UPC | 97039347275 |
