US Tsubaki Inc.
2062A30
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #105126337
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 30 Number Teeth
- 15.1700" Outside Diameter
- 14.350" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Outside Dia. | 15.17 in |
| Pitch Diameter | 14.35 in |
| Sprocket Style | A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | C2062 |
| No. of Teeth | 30 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Length Through Bore | 0.459 in |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Bore Range | 1 in |
| Weight | 19.5 LB |
| EAN or UPC | 97039347404 |
