US Tsubaki Inc.
2062B11
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #101631116
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 11 Number Teeth
- 6.0100" Outside Diameter
- 5.324" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Material | Carbon Steel |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| No. of Teeth | 11 |
| Outside Dia. | 6.01 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 5.324 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Sprocket Style | B |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hub Dia. | 4 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Chain No. | C2062 |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Weight | 5.2 LB |
| EAN or UPC | 97039346551 |
