US Tsubaki Inc.
2062B17
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #101627570
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 17 Number Teeth
- 8.9200" Outside Diameter
- 8.163" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Material | Carbon Steel |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 8.163 in |
| Hub Dia. | 4 in |
| Chain No. | C2062 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| No. of Teeth | 17 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Outside Dia. | 8.92 in |
| Weight | 8.82 LB |
| EAN or UPC | 97039346612 |
