US Tsubaki Inc.
2062B18
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #105089374
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 18 Number Teeth
- 9.4100" Outside Diameter
- 8.638" Pitch Diameter
features
- Increased productivity
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
| No. of Teeth | 18 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Dia. | 4 in |
| Sprocket Style | B |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Material | Carbon Steel |
| Bore Range | 0.75 in |
| Chain No. | C2062 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 8.638 in |
| Outside Dia. | 9.41 in |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Weight | 9.36 LB |
| EAN or UPC | 97039346629 |
