US Tsubaki Inc.
2062B25
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #101626822
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 25 Number Teeth
- 12.7700" Outside Diameter
- 11.968" Pitch Diameter
features
- Lower replacement costs
- Increased productivity
- Reduced downtime for maintenance
| Tooth Width | 0.459 in |
| No. of Teeth | 25 |
| Chain No. | C2062 |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Outside Dia. | 12.77 in |
| Sprocket Style | B |
| Hub Dia. | 4 1/4 in |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 11.968 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Bore Range | 1 in |
| Material | Carbon Steel |
| Weight | 16.8 LB |
| EAN or UPC | 97039346698 |
