US Tsubaki Inc.
2062B28
Large Roller Double Pitch Sprocket for C2062 Chain - 1 1/2" Pitch
Item #105102119
- Double Pitch Sprocket
- C2062 Chain Size
- 28 Number Teeth
- 14.2100" Outside Diameter
- 13.397" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Strands Across | 1 |
| Material | Carbon Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | C2062 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Sprocket Style | B |
| Bore Range | 1 in |
| Hub Dia. | 4 1/4 in |
| Outside Dia. | 14.21 in |
| Chain Pitch | 1.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 28 |
| Pitch Diameter | 13.397 in |
| Weight | 21.86 LB |
| EAN or UPC | 97039346711 |
