US Tsubaki Inc.
2080A18
Standard Roller Double Pitch Sprocket for C2080/A2080 Chain - 2" Pitch
Item #105101448
- Double Pitch Sprocket
- C2080/A2080 Chain Size
- 18 Number of Teeth
- 6.2700" Outside Diameter
- 5.848" Pitch Diameter
features
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
| Outside Dia. | 6.27 in |
| Sprocket Style | A |
| Tooth Width | 0.575 in |
| Chain Pitch | 2 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain No. | C2080/A2080 |
| No. of Teeth | 18 |
| Bore Range | 1 in |
| Pitch Diameter | 5.848 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.575 in |
| Weight | 4.0 LB |
| EAN or UPC | 97039345998 |
