US Tsubaki Inc.
2080A20
Standard Roller Double Pitch Sprocket for C2080/A2080 Chain - 2" Pitch
Item #105102110
- Double Pitch Sprocket
- C2080/A2080 Chain Size
- 20 Number of Teeth
- 6.9100" Outside Diameter
- 6.472" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Bore Range | 1 in |
| Chain Pitch | 2 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | A |
| Chain No. | C2080/A2080 |
| Pitch Diameter | 6.472 in |
| Tooth Width | 0.575 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. | 6.91 in |
| Length Through Bore | 0.575 in |
| No. of Teeth | 20 |
| Weight | 4.4 LB |
| EAN or UPC | 97039346018 |
