US Tsubaki Inc.
2080A22
Standard Roller Double Pitch Sprocket for C2080/A2080 Chain - 2" Pitch
Item #105101512
- Double Pitch Sprocket
- C2080/A2080 Chain Size
- 22 Number of Teeth
- 7.5600" Outside Diameter
- 7.099" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Pitch Diameter | 7.099 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | C2080/A2080 |
| Chain Pitch | 2 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Length Through Bore | 0.575 in |
| Tooth Width | 0.575 in |
| Bore Range | 1 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Outside Dia. | 7.56 in |
| Sprocket Style | A |
| Weight | 5.6 LB |
| EAN or UPC | 97039346032 |
