US Tsubaki Inc.
2080B22
Standard Roller Double Pitch Sprocket for C2080/A2080 Chain - 2" Pitch
Item #105101595
- Double Pitch Sprocket
- C2080/A2080 Chain Size
- 22 Number of Teeth
- 7.5600" Outside Diameter
- 7.099" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Tooth Width | 0.575 in |
| Pitch Diameter | 7.099 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Range | 1 in |
| Hub Dia. | 4 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Sprocket Style | B |
| Chain Pitch | 2 in |
| Outside Dia. | 7.56 in |
| Chain No. | C2080/A2080 |
| Weight | 10.0 LB |
| EAN or UPC | 97039345660 |
