US Tsubaki Inc.
2080B26
Standard Roller Double Pitch Sprocket for C2080/A2080 Chain - 2" Pitch
Item #101659670
- Double Pitch Sprocket
- C2080/A2080 Chain Size
- 26 Number of Teeth
- 8.8400" Outside Diameter
- 8.357" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Length Through Bore | 1.875 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 26 |
| Chain Pitch | 2 in |
| Bore Range | 1.375 in |
| Tooth Width | 0.575 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | C2080/A2080 |
| Pitch Diameter | 8.357 in |
| Hub Dia. | 4 3/4 in |
| Outside Dia. | 8.84 in |
| Weight | 14.8 LB |
| EAN or UPC | 97039345707 |
