- Plain Bore Sprockets
- 240 Chain Size
- 13 Teeth
- 13.9700" Outside Diameter
- 12.536" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Outside Dia. | 13.97 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Chain No. | 240 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.738 in |
| Chain Pitch | 3 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width Across Teeth | 1.738 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 12.536 in |
| Sprocket Style | A |
| No. of Teeth | 13 |
| Tooth Width | 1.738 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 62.0 LB |
| EAN or UPC | 97039313126 |

