- Plain Bore Sprockets
- 240 Chain Size
- 17 Teeth
- 17.8500" Outside Diameter
- 16.327" Pitch Diameter
features
- Lower replacement costs
- Increased productivity
- Reduced downtime for maintenance
| Chain No. | 240 |
| Length Through Bore | 1.738 in |
| Material | Carbon Steel |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 16.327 in |
| Outside Dia. | 17.85 in |
| Chain Pitch | 3 in |
| Tooth Width | 1.738 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Width Across Teeth | 1.738 in |
| No. of Teeth | 17 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | A |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 105.0 LB |
| EAN or UPC | 97039313164 |

