- Plain Bore Sprockets
- 240 Chain Size
- 15 Teeth
- 15.9100" Outside Diameter
- 14.429" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Hub Dia. | 7 1/2 in |
| Material | Carbon Steel |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Width Across Teeth | 1.738 in |
| Outside Dia. | 15.91 in |
| Bore Range | 1.5 in |
| Chain No. | 240 |
| Pitch Diameter | 14.429 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 2.137 in |
| Sprocket Style | B |
| Length Through Bore | 3.875 in |
| Tooth Width | 1.738 in |
| Chain Pitch | 3 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Weight | 108.0 LB |
| EAN or UPC | 97039318855 |

