- Plain Bore Sprockets
- 25 Chain Size
- 17 Teeth
- 1.4870" O.D.
- 1/4" Chain Pitch
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Bore Range | 0.375 in |
| Chain No. | 25 |
| Chain Pitch | 0.25 in |
| Length Through Bore | 0.5 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Outside Dia. | 1.487 in |
| Hub Dia. | 1.031 in |
| No. of Teeth | 17 |
| Tooth Width | 0.11 in |
| Material | Carbon Steel |
| Width Across Teeth | 0.11 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 0.39 in |
| Sprocket Style | B |
| Pitch Diameter | 1.361 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 0.14 LB |
| EAN or UPC | 97039313683 |

