- #25 Chain
- 1 Strand
- 1/4" Pitch
- Riveted
- Carbon Steel
description
- U.S. Tsubaki Roller Chain lasts up to twice as long as our previous chain in many applications. Advanced technology allows us to combine the strength, durability, and reliability of a solid bushing with our patented lube groove on the inner surface of sizes RS80 through RS140. The solid bushings are precise round cylinders, which means better contact between the pin and bushing. The lube grooves hold oil where chain needs it most. The result is longer lasting chain. Only two-pitch offset links are available.
features
- PerforMax™ solid lube grooved bushings included in sizes 80 through 140 to maximize wear life
- Long lasting, heat-treated, solid rollers
- Heat-treated pins that are fabricated from high grade steel
- Ring-coined connecting links with same fatigue strength as base chain providing improved capacity
- Higher horsepower capacity
- Built to handle shock loads
- Dynamic prestressing
- Complies with RoHS restrictions on the use of certain hazardous substances in electrical and electronic equipment
compliances
- Maximum allowable load exceeds ANSI standards
| Chain No. | 25 |
| Rated Working Load | 140 lb |
| No. of Strands Across | 1 |
| Side Bow | No |
| Pin Diameter | 0.091 in |
| Number of Links per 10 ft | 480 |
| Self-Lubricating | No |
| Width Between Roller Link Plates | 0.125 in |
| Roller Dia. | 0.13 in |
| Bushing Diameter | 0.13 in |
| Package Type | 10 Foot Box |
| Link Plates Thickness | 0.03 in |
| Chain Type | Rollerless |
| Duty | Standard |
| Roller Width | 1/8 in |
| Maximum Allowable Load | 140 lb |
| Pins & Rollers | Rollerless |
| Average Tensile Strength | 1,050 lbf |
| Standard Type of Pin | Riveted |
| Min. Ultimate Strength ANSI Standard | 780 lb |
| Material | Carbon Steel |
| Chain Series | 25, 25-2 |
| Pin Overall Length | 0.339 in |
| ANSI No. | 25 |
| Link Plates Height | 0.23 in |
| Chain Pitch | 1/4 in |
| Chain Construction | Riveted |
| Pin Material | Carbon Steel |
| Weight | 0.096 LB |
| EAN or UPC | 97039171146 |
-
Pre-Packed Quantities


