- Stainless Steel Sprockets
- 35 Chain Size
- 28 Number of Teeth
- 3.5500" Outside Diameter
- 3.349" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Material | Stainless Steel |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 3.349 in |
| Chain No. | 35 |
| No. of Teeth | 28 |
| Sprocket Style | B |
| No. of Strands Across | 1 |
| Tooth Width | 0.168 in |
| Hub Projection | 0.832 in |
| Chain Pitch | 0.375 in |
| Bore Range | 0.5 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1 in |
| Outside Dia. | 3.55 in |
| Width Across Teeth | 0.168 in |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 97039390646 |

