- Finish Bore Sprocket
- 35 Chain Size
- 21 Number of Teeth
- 2.7100" Outside Diameter
- 2.516" Pitch Diameter
features
- Increased productivity
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
| Pitch Diameter | 2.516 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Finished Bore | 1/2 in |
| Sprocket Style | B |
| No. of Strands Across | 1 |
| No. of Teeth | 21 |
| Width Across Teeth | 0.168 in |
| Hub Dia. | 2 in |
| Material | Carbon Steel |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 0.875 in |
| Hub Projection | 0.707 in |
| Chain Pitch | 0.375 in |
| Chain No. | 35 |
| Keyway Size | 3/8 x 3/8 |
| Tooth Width | 0.168 in |
| Outside Dia. | 2.71 in |
| Weight | 0.79 LB |
| EAN or UPC | 97039320377 |

