- Finished Bore Sprocket for 35 Single Strand Chain
- 42 Teeth
- 1" Bore
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain No. | 35 |
| Chain Pitch | 0.375 in |
| Sprocket Style | B |
| Length Through Bore | 1 in |
| Material | Carbon Steel |
| No. of Strands Across | 1 |
| Finished Bore | 1 in |
| Width Across Teeth | 0.168 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Teeth | 42 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Tooth Width | 0.168 in |
| Hub Projection | 0.832 in |
| Pitch Diameter | 5.018 in |
| Keyway Size | 3/8 x 3/8 |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Outside Dia. | 5.23 in |
| Weight | 1.9 LB |
| EAN or UPC | 97039321169 |

