- Plain Bore Sprockets
- 0.594" Bore Diameter
- 39 Teeth
- 6.490" O.D.
- 6.214" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain No. | 40 |
| Material | Carbon Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 39 |
| Outside Dia. | 6.49 in |
| Pitch Diameter | 6.214 in |
| Bore Range | 0.594 in |
| Chain Pitch | 0.5 in |
| Sprocket Style | A |
| Length Through Bore | 0.284 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Weight | 2.2 LB |
| EAN or UPC | 97039309334 |

