- Plain Bore Sprockets
- 0.719" Bore Diameter
- 45 Teeth
- 7.450" O.D.
- 7.168" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Outside Dia. | 7.45 in |
| Tooth Width | 0.284 in |
| No. of Teeth | 45 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Strands Across | 1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain No. | 40 |
| Sprocket Style | A |
| Material | Carbon Steel |
| Bore Range | 0.719 in |
| Pitch Diameter | 7.168 in |
| Chain Pitch | 0.5 in |
| Length Through Bore | 0.284 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 97039309396 |

