- Plain Bore Sprockets
- 0.750" Bore Diameter
- 112 Teeth
- 18.120" O.D.
- 17.827" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Strands Across | 1 |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 0.966 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Sprocket Style | B |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 112 |
| Chain Pitch | 0.5 in |
| Chain No. | 40 |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Dia. | 18.12 in |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Pitch Diameter | 17.827 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Weight | 20.3 LB |
| EAN or UPC | 97039315250 |

