- Plain Bore Sprockets
- 0.625" Bore Diameter
- 33 Teeth
- 5.540" O.D.
- 5.260" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Teeth | 33 |
| Length Through Bore | 1 in |
| Pitch Diameter | 5.26 in |
| Chain No. | 40 |
| Bore Range | 0.625 in |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Material | Carbon Steel |
| Inch/Metric | Inch |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 5.54 in |
| Hub Projection | 0.716 in |
| Chain Pitch | 0.5 in |
| Sprocket Style | B |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 2.9 LB |
| EAN or UPC | 97039314925 |

