- Finished Bore Sprocket for 40 Single Strand Chain
- 50 Teeth
- 3/4" Bore
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Sprocket Style | B |
| Tooth Width | 0.284 in |
| Chain Pitch | 0.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 7.963 in |
| Keyway Size | 5/8 x 5/8 in |
| Outside Dia. | 8.25 in |
| Finished Bore | 3/4 in |
| Chain No. | 40 |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Hub Projection | 0.841 in |
| Width Across Teeth | 0.284 in |
| Material | Carbon Steel |
| Hub Dia. | 3 1/2 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| No. of Teeth | 50 |
| Inch/Metric | Inch |
| Weight | 5.116 LB |
| EAN or UPC | 97039305718 |

