- Plain Bore Sprockets
- 50 Chain Number
- 13 Teeth
- 0.625" Bore Diameter
- 2.612" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| No. of Teeth | 13 |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Sprocket Style | A |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Range | 0.625 in |
| Chain No. | 50 |
| Outside Dia. | 2.91 in |
| Pitch Diameter | 2.612 in |
| Material | Carbon Steel |
| No. of Strands Across | 1 |
| Length Through Bore | 0.343 in |
| Weight | 0.45 LB |
| EAN or UPC | 97039309624 |

