- Plain Bore Sprockets
- 50 Chain Number
- 80 Teeth
- 0.938" Bore Diameter
- 15.919" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Teeth | 80 |
| Sprocket Style | A |
| Bore Range | 0.938 in |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 15.919 in |
| Chain No. | 50 |
| Outside Dia. | 16.28 in |
| Length Through Bore | 0.343 in |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Material | Carbon Steel |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 17.7 LB |
| EAN or UPC | 97039310125 |

