- Stainless Steel Sprockets
- 50 Chain Size
- 10 Number of Teeth
- 2.3000" Outside Diameter
- 2.023" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Sprocket Style | B |
| Material | Stainless Steel |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Bore Range | 0.625 in |
| Hub Projection | 0.657 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Hub Dia. | 1.563 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Strands Across | 1 |
| No. of Teeth | 10 |
| Outside Dia. | 2.3 in |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Chain No. | 50 |
| Pitch Diameter | 2.023 in |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 97039390943 |

