- Stainless Steel Sprockets
- 50 Chain Size
- 21 Number of Teeth
- 4.5200" Outside Diameter
- 4.194" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| No. of Strands Across | 1 |
| No. of Teeth | 21 |
| Sprocket Style | B |
| Length Through Bore | 1 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Inch/Metric | Inch |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Bore Range | 0.75 in |
| Outside Dia. | 4.52 in |
| Hub Dia. | 3 in |
| Pitch Diameter | 4.194 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Hub Projection | 0.657 in |
| Material | Stainless Steel |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Chain No. | 50 |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 97039391056 |

