- Plain Bore Sprockets
- 50 Chain Number
- 46 Teeth
- 1.000" Bore Diameter
- 9.358" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Outside Dia. | 9.51 in |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Strands Across | 1 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Hub Projection | 0.907 in |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Chain No. | 50 |
| Pitch Diameter | 9.358 in |
| No. of Teeth | 46 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Material | Carbon Steel |
| Bore Range | 1 in |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Sprocket Style | B |
| Weight | 8.0 LB |
| EAN or UPC | 97039315649 |

