- Stainless Steel Sprockets
- 50 Chain Size
- 60 Number of Teeth
- 12.3000" Outside Diameter
- 11.942" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Tooth Width | 0.343 in |
| Hub Dia. | 3 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Chain No. | 50 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| No. of Teeth | 60 |
| Outside Dia. | 12.3 in |
| Sprocket Style | B |
| Material | Stainless Steel |
| No. of Strands Across | 1 |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Pitch Diameter | 11.942 in |
| Bore Range | 1 in |
| Hub Projection | 0.907 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 14.0 LB |
| EAN or UPC | 97039391162 |

