- Plain Bore Sprockets
- 50 Chain Number
- 8 Teeth
- 0.625" Bore Diameter
- 1.633" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Material | Carbon Steel |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.633 in |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Chain No. | 50 |
| Sprocket Style | B |
| Bore Range | 0.625 in |
| Hub Projection | 0.657 in |
| No. of Teeth | 8 |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Outside Dia. | 1.88 in |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 97039315267 |

