- Sprocket for No. 50 Style B
- Single Strand Chain
- 20 Teeth
- Hardened Teeth
- 1.625" Bore
features
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
| No. of Teeth | 20 |
| Bore Range | 1.625 in |
| Pitch Diameter | 3.995 in |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Sprocket Style | B |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Chain No. | 50 |
| Outside Dia. | 4.321 in |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Bushing Type | Taper-Lock® |
| No. of Strands Across | 1 |
| Weight | 1.6 LB |
| EAN or UPC | 97039375605 |

