- Sprocket for No. 50 Style B
- Single Strand Chain
- 24 Teeth
- Hardened Teeth
- 2" Bore
features
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Range | 2 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Bushing Type | Taper-Lock® |
| Outside Dia. | 5.122 in |
| Tooth Width | 0.343 in |
| Sprocket Style | B |
| Hub Dia. | 3 5/8 in |
| Pitch Diameter | 4.788 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Chain No. | 50 |
| Width Across Teeth | 0.343 in |
| Chain Pitch | 0.625 in |
| Weight | 2.2 LB |
| EAN or UPC | 97039375643 |

