- Stainless Steel Sprockets
- 60 Chain Size
- 35 Number of Teeth
- 8.7800" Outside Diameter
- 8.367" Pitch Diameter
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Hub Projection | 0.791 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Material | Stainless Steel |
| Hub Dia. | 4 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Sprocket Style | B |
| Chain Pitch | 0.75 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Width Across Teeth | 0.459 in |
| Outside Dia. | 8.78 in |
| No. of Teeth | 35 |
| Bore Range | 0.75 in |
| Pitch Diameter | 8.367 in |
| Chain No. | 60 |
| Weight | 9.0 LB |
| EAN or UPC | 97039391353 |

