- Plain Bore Sprockets
- 60 Chain Number
- 43 Number of Teeth
- 1" Bore Diameter
- 10.7000" O.D.
features
- Increased productivity
- Lower replacement costs
- Reduced downtime for maintenance
| No. of Strands Across | 1 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Projection | 0.791 in |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Material | Carbon Steel |
| Chain No. | 60 |
| Bore Range | 1 in |
| Pitch Diameter | 10.275 in |
| Outside Dia. | 10.7 in |
| No. of Teeth | 43 |
| Hub Dia. | 4 1/4 in |
| Chain Pitch | 0.75 in |
| Width Across Teeth | 0.459 in |
| Sprocket Style | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Weight | 13.3 LB |
| EAN or UPC | 97039316202 |

