- Plain Bore Sprockets
- 60 Chain Number
- 53 Number of Teeth
- 0.9380" Bore Diameter
- 13.0900" O.D.
features
- Increased productivity
- Reduced downtime for maintenance
- Lower replacement costs
| Chain Pitch | 0.75 in |
| No. of Teeth | 53 |
| Outside Dia. | 13.09 in |
| Sprocket Style | B |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Range | 0.938 in |
| Hub Projection | 0.791 in |
| Pitch Diameter | 12.66 in |
| Width Across Teeth | 0.459 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Hub Dia. | 4 1/4 in |
| Material | Carbon Steel |
| Tooth Width | 0.459 in |
| Chain No. | 60 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Weight | 19.0 LB |
| EAN or UPC | 97039316301 |

