- Sprocket for No. 60 Style B
- Single Strand Chain
- 18 Teeth
- Hardened Teeth
- 1.625" Bore
features
- Reduced downtime for maintenance
- Increased productivity
- Lower replacement costs
| Bore Range | 1.625 in |
| Outside Dia. | 4.704 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Chain Pitch | 0.75 in |
| No. of Strands Across | 1 |
| Bushing Type | Taper-Lock® |
| Sprocket Style | B |
| Hub Dia. | 3 1/4 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Pitch Diameter | 4.319 in |
| Chain No. | 60 |
| Weight | 1.9 LB |
| EAN or UPC | 97039375773 |

